Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Anket (ÖNEMLİ !)

Yatırım tavsiyesi vermek suç mudur ?

• Kullanılan toplam oy
    6
  • Anket kapatılmış .

meric

Newbie
Web sitesi
www.linkedin.com
Bu anketi yapma nedenim sizlerin merakıdır çünkü bu kripto para henüz ülkemizce tanınmadı hatta savaşacağız diyorlar bu durumda kanunlarda ve yasalarda kripto para ifadesiyle ilgili yer yok bu mantıktan yürüterek sormak istedim ve üniversitemdeki hukukçu hocam (Hukuk Giriş dersi) bunları söyledi...

Nordling

Newbie
Suçtur. Kriptolar yeni tabii ama dövizde ve borsada yatırım tavsiyesi vermenin cezası çok ağır. Aynı katı kuralları kripto hakkında da uygulamamaları için hiçbir sebep yok. Kripto, hakim tarafından "türev araçlar" kategorisinde değerlendirilebilir ve bu da sermaye piyasası araçlarındandır. Sermaye piyasası araçları hakkında yatırım tavsiyesi vermek suçtur.

Yani uzun lafın kısası, suçtur. Yaptığın yorumun sonuna "yatırım tavsiyesi değildir" yazman da çözüm değildir. Hakimin inisiyatifine bağlı "ytd" yazsan bile. O yüzden kimseye yatırım tavsiyesi verme. Zaten başarılıysan kendin kazanırsın.

Maalesef Türkiye'de bu tarz forumların tutmamasının sebebi de bu tarz kanunlar. Düşüncemizi yazmaya korkuyoruz yatırım tavsiyesi olarak algılanır diye. Yabancı dilin varsa tavsiyem yabancı forumlarda yazman. Genelde ben öyle yapıyorum.

meric

Newbie
Web sitesi
www.linkedin.com
Suçtur. Kriptolar yeni tabii ama dövizde ve borsada yatırım tavsiyesi vermenin cezası çok ağır. Aynı katı kuralları kripto hakkında da uygulamamaları için hiçbir sebep yok. Kripto, hakim tarafından "türev araçlar" kategorisinde değerlendirilebilir ve bu da sermaye piyasası araçlarındandır. Sermaye piyasası araçları hakkında yatırım tavsiyesi vermek suçtur.

Yani uzun lafın kısası, suçtur. Yaptığın yorumun sonuna "yatırım tavsiyesi değildir" yazman da çözüm değildir. Hakimin inisiyatifine bağlı "ytd" yazsan bile. O yüzden kimseye yatırım tavsiyesi verme. Zaten başarılıysan kendin kazanırsın.

Maalesef Türkiye'de bu tarz forumların tutmamasının sebebi de bu tarz kanunlar. Düşüncemizi yazmaya korkuyoruz yatırım tavsiyesi olarak algılanır diye. Yabancı dilin varsa tavsiyem yabancı forumlarda yazman. Genelde ben öyle yapıyorum.
hukuk hocam dediklerinin tam tersini söyledi hatta zamanında internet olayıda böyle idi kanunda olamdığı için hackerlere veya küfür hakaretlere bir şey yapılmıyordu internet üzerinden sonra siber güç çıkarınca bunlar otomatik olarak suç oldu.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar